Menu główne
Krótki opis działalności
Warsztat Terapii Zajęciowej utworzony został w grudniu 2006 r. przy Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem „Mada”, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 123, poz. 776 z późn. zm.) oraz przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. Nr 63, poz. 587).
Uczestnicy Warsztatu objęci są 7-
W Warsztacie prowadzona jest rehabilitacja ruchowa, z której korzystają wszyscy uczestnicy w możliwym dla siebie zakresie.
W ramach rehabilitacji odbywają się również zajęcia z hydroterapii, hipoterapii oraz zajęcia na ściance wspinaczkowej. W szerokim zakresie Warsztat prowadzi jako formę terapii arteterapię. Na pracowni plastycznej uczestnicy uczą się doboru barw, kształtują poczucie estetyki oraz wyobraźnię. Działalność pracowni technicznej umożliwia rozwijanie sprawności manualnej poprzez prace majsterkowe z różnymi tworzywami, takimi jak drewno, metal, tkaniny. Dużym zainteresowaniem młodzieży uczestniczącej w terapii zajęciowej cieszy się pracownia komputerowa, która to uczy umiejętności posługiwania się współczesną techniką komputerową, ale także fotografiką, wideofilmowaniem oraz tworzeniem biblioteki elektronicznej. Najbardziej popularna, zarówno w Polsce jak i w naszym Warsztacie, jest pracownia gospodarstwa domowego, realizująca terapię w zakresie najbardziej żywotnych potrzeb uczestnika tj. samodzielnej zaradności i samoobsługi. Pracownia krawiecka, w której uczestnicy poznają podstawy szycia ręcznego, maszynowego oraz prostego kroju. Pracownia ogrodnicza -
Ponadto Warsztat zatrudnia lekarza, dzięki czemu wszyscy podopieczni poddawani są bieżącym badaniom ich stanu zdrowia oraz profilaktyce prozdrowotnej.
W Warsztacie przy pracowniach tematycznych działają również koła zainteresowań, prowadzone przez instruktorów. Są to koła: edukacyjne, teatralne, kulinarne, designu ,majsterkowicza i zooterapii.
Każdy uczestnik Warsztatu, w ramach indywidualnego programu, bierze udział w tzw. treningu ekonomicznym., który ma na celu wyposażenie uczestnika w wiedzę z zakresu znajomości pieniędzy, ich siły nabywczej oraz umiejętność operowania nimi. Ponadto trening ma służyć motywowaniu do pracy.
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Mada” w Nowym Sączu obejmuje swoją działalnością 30. uczestników, w tym zarówno młodzież żeńską, jak i męską.